1969 yılının Eylül ayında Galler’in bir balıkçı köyünde dünyaya gelen Jones, ekonomik nedenlerden ötürü çok küçük yaşlardan itibaren ağır işlerde çalıştı. Ailesinin işlerinin düzene girmesi ve sonunda babasının bir şeker fabrikası kurmasıyla birlikte biraz olsun rahata kavuştu. Fakat ne balıkçılık ne de şekerpancarı onun ilgisini çekmiyordu.
Genç yaşlardan itibaren oyuncu olmayı kafasına koyan Jones, insanların karşısında gösteriler düzenlemek ve herkesin ilgisini kendisinde toplamaktan büyük bir haz alıyordu. 4 yaşında Katolik kilisenin düzenlediği toplantılarda şarkı söyleyip dans
eden küçük yıldız, 11 yaşına gelince sahneye çıktı. İlk önceleri küçük çaplı oyunlarda rol alan Jones, 13 yaşında ilk büyük deneyimini bir West End yapımı olan “ Bugsy Malone ” adlı bir müzikalde gerçekleştirdi.Aktris, 16 yaşına geldiğinde David Merrick’in “ 42nd Street ” adlı oyununda başrol oynayarak, bir daha dönüşü olmayacak bir yola ilk büyük adımını attı. Normalde ikinci bir rolde oynayacak olan Jones, başrol oyuncusunun olmadığı bir gece hırlı bir şekilde çalışırken yönetmen Merrick tarafından fark edilmesiyle birlikte başrolü kazandı. Sekiz hafta boyunca gösterilen oyun, aktrisi İngiltere’de bütün tiyatroseverler tarafından bilinen bir oyuncu haline getirdi.
Kariyeri boyunca daha çok televizyon dizilerinde gözüken Jones, 1990 yılında Fransız yönetmen Philip de Broca’nın 1990 yapımı “ Scheherazade ” adlı filminden hemen sonra televizyona transfer oldu. Aynı yıl içerisinde İngiliz televizyonlarının nostaljik dizisi “ The Darling Buds of May ”de rol aldı. Bu filmle birlikte İngiltere çapında bir süper star haline gelen Jones, bundan sonraki üç yıl içerisinde parasal açıdan çok parlak bir dönem yaşadı. Bu dönem içerisinde Hollywood’a ilk adımlarını atmaya başlayan aktris, ABC kanalının sevilen filmi “ The Young Indiana Jones Chronicles ”da kalıcı bir rol kazandı.Ününü kısa sürede Amerika’ya da yayan Jones, 1994 yılında kariyerinin belki de en güçlü etkiyi bırakan rolünü oynadı. CBS’nin “ Return of Native ” filminde başrol oynayan aktris, ardından “ Catherine the Great ” adlı bir TV filminde rol adlı.Filmografisi içerisinde daha çok tarihi ve nostaljik filmlere ağırlık veren Jones, bu tarz filmlerin en iddialısını 1992 yılında Marlon Brando ile oynadığı “ Christopher Columbus: The Discovery ” ile gerçekleştirdi. 1993 yılında Barbara Hershey ile “ Splitting Heirs ” ile birlikte kamera karşısına geçen aktris, 1996 yılında da Billy Zane ile “ The Phantom”'da rol aldı.
Bu sırada ünlü yönetmen-yapımcı Steven Spielberg’in dikkatini çeken Jones, Spielberg’in yapımcılığını üstlendiği ve Antonio Banderas ve Anthony Hopkins gibi ünlü oyuncuların yer aldığı “ The Mask of Zorro ” da rol aldı. Ardından Sean Connery ile birlikte “ Entrapment ” adlı filmin başrolünü paylaştı.Filmde seksi bir mücevher hırsızını canlandıran Jones, belki de filmin tek dikkat çeken noktasıydı. Aktris 1999 yılında “ The Haunting of Hill House ” adlı vasat bir filmde rol aldı. Bu sırada Michael Douglas’ın sözleşmeli evlilik teklifini kabul eden aktris, kısa bir süre sonra Douglas’tan hamile kaldı.Sert yüz ifadesini, gizemli bakışları ve seksi gülüşüyle bütünleştirince hemen hemen her sinema izleyicisini ekrana odaklayabilecek bir güzelliğe sahip olan Jones, vasat filmlerin kurtarıcısı olarak yapımcılar tarafından aranan bir yıldız. Bu özelliği yüzünden belki de oyunculuğunu istediği gibi sergileyemeyen ve de eski Jones gibi oyunculuğu ile anılmayan bir Hollywood kurbanı da sayılabilir. Gerçi Jones bundan fazla da şikayetçi de

0 Comments:

Post a CommentSonraki Kayıt Önceki Kayıt Ana Sayfa